DREPTE PARALELE - clasa a VI-a
Proiect Didactic
Obiectul : Matematică
Clasa : a VI- a
Şcoala :
Profesorul :
Subiectul lecţiei : Drepte paralele
Tipul lecţiei : Lecţie pentru dobândirea de noi cunoştinţe
Strategii didactice : Conversaţia, explicaţia, activitate independentă, problematizarea
Mijloace de învăţământ : Manualele primite
Culegeri de probleme (Arthur Bălăucă – Editura Taida)
Fişele de lucru
Competenţe generale : CG1 - Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea
lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
CG 2 - Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural,
contextual cuprinse în enunţuri matematice.
CG 3 - Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
CG 4 - Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii.
Competenţe specifice : CS1 - Recunoaşterea şi descrierea unor elemente de geometrie plană în configuraţii geometrice date.
CS2 - Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, echer, raportor, compas) pentru a desena figure geometrice plane descrise în context matematice date.
CS3 - Exprimarea poziţiei dreptelor în plan (paralelism, perpendicularitate) prin definiţii, notaţii, desen.
CS4 - Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului.
Competenţe derivate - la sfârşitul orei elevii vor fi capabili să :
CD1 - Recunoască două drepte paralele.
CD2 – Definească două drepte paralele.
CD3 – Enunţe şi să aplice Axioma lui Euclid.
CD4 – Enunţe şi să aplice proprietăţile dreptelor paralele.
Resursele :
- oficiale – programa şcolară, planificarea calendaristică, proiectul didactic
- temporale – 50 minute
- psihologice – elevul ştie : -noţiunea de punct, dreaptă
- cum se folosesc instrumentele geometrice
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
|
Evenimentele lecţiei |
Compe -tenţe |
Activităţi ale lecţiei |
Metode |
Procedee de evaluare |
|
1. Moment organizatoric |
|
|
|
|
|
2. Verificarea temei |
|
|
|
- observarea sistematică a atenţiei |
|
3. Informarea elevilor asupra obiectivului urmărit |
|
|
|
|
|
4. Prezentarea materialului stimul |
|
|
- conversaţia - exemplul practic - explicaţia |
- observarea - analiza răspunsu-rilor - aprecieri verbale |
|
5. Dirijarea învăţării |
CS1 CD1 CD2
CD3
CS2 CS3
CS2 CS3
CD4 |
A x
d
|
|
|
|
5. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed- back-ului |
CS1,CS2 CS3,CD2 CD3,CD4 |
|
- activitatea independentă individuală |
- autoevaluare şi notarea fişelor de lucru |
|
6. Retenţia şi transferul |
CD1,CD2 CD3,CD4 |
- Ce sunt dreptele paralele ? - Cum pot fi ele construite ? - Care este axioma lui Euclid ? - Care este proprietatea de tranzitivitate a dreptelor paralele ? |
- conversaţia - problemati-zarea |
- evaluarea frontală
|
|
7. Tema pentru acasă |
|
|
- conversaţia |
|
|
8. Aprecieri, note |
|
|
- conversaţia |
- aprecieri verbale - analiza activităţii |
Fişă de lucru
I.
Fie un segment [MN] . Determinaţi două puncte A şi B astfel încât AB ║ MN şi şi . Există mai multe situaţii posibile ?
II.
Gigel vrea să monteze stâlpii pentru un gard în aşa fel încât aceştia să fie paraleli între ei, pentru a se putea pune apoi plasele de gard. Având la îndemână o bucată de sfoară, un telefon, o lopată şi o piatră, cum procedează pentru a duce sarcina la bun sfârşit?